Акумулююча ємність (теплоакумулятор, теплий бак) представляє собою сталевий резервуар об'ємом від 200 до 10 000 літрів. Виготовляється із чорної сталі, поставляється із утеплювачем або без нього. Утеплювач, зазвичай, представляю собою шар пінополіуритану товщиною від 80 до 100 мм, обгорнутий у дермантин (шкірозамінник) на застібці. Є виробники, котрі поставляють баки із нез'ємним утепленням товщиною до 60 мм, яке складається з декількох шарів різних термоізоляційних матеріалів, що більше зберігає тепло.
Найчастіше акумулюючі баки використовуються в поєднанні з твердопаливним котлом. Саме таке обладнання не може рівномірно підтримувати робочу температуру та потребує періодичного поновлення запасів палива. Коли настає стадія затухання дров, система прогріта, а надмірне тепло провокує закипання котла. Саме тому до твердопаливного котла варто підбирати акумулятор з високою температурю теплоносія. До того ж, вам не потрібно буде так часто запалювати котел, адже гаряча вода може зберігатись декілька днів. Тому врахуйте також коефіцієнт збереження тепла пристрою і його ємність. Це визначить, як часто доведеться запалювати котел.
Акумулююча ємність може функціонувати лише на подачу тепла в систему опалення. Або ж обладнання може виступати додатковим джерелом гарячої води для господарських потреб. Така функціональність акумулятора визначається кількістю в ньому теплообмінників:
- Без теплообмінника. Це прості баки, що зберігають температуру води та забезпечують подачу гарячої води з верхньої частини резервуару. Ви можете купити буферну ємність недорого, забезпечивши при тому достатню температуру повітря в будинку.
- З теплообмінником. Спіраль у верхній частині бака забезпечує гаряче водопостачання. Нижня спіраль додатково розігріває воду у резервуарі. Відповідно, акумулятори можуть мати лише одну верхню або нижню спіраль, або ж можуть бути укомплектовані двома змієвидними теплообмінниками. Останнім часом на ринку стають популярнішими блокові теплообмінники для буферних баків.
Переваги використання акумулюючих ємностей:
- Безпека від перегріву і вибуху
- Котел працює з максимальною ККД до 88 %
- Економія палива на третину порівняно використання опалювальних систем без ємностей
- Можливість отримання автономної теплої води
- Зональне регулювання температури в кожному приміщенні незалежно один від одного
- Без використання буферних ємностей в опалювальній системі виникає ймовірність перегріву котла і можливість його вибуху
- При прикритті заслінки термостатом - падає ККД котла за рахунок не догорання палива
- При зниженні температури теплообмінника нижче 55 - 60 °C з димових газів починає випадати конденсат до якого буде прилипати «зола». В результаті теплообмінник швидко забивається, падає продуктивність котла, димові гази починають заходити в приміщення і закопчувати його. Також конденсат викликає корозію і зменшує службу котла. Вимагає постійної присутності обслуговуючого персоналу на об'єкті. Багато тепла витрачається через димохід.